Volby 2021 – čeká nás zvýšení daně z nemovitosti?

Volby

Máme před důležitými parlamentními volbami, které určí další směr fungování naší země v následujících čtyřech letech. Čas od času se v médiích objeví informace o programech kandidujících stran ve vztahu k daním a politice bydlení. Rozhodl jsem se prozkoumat volební programy a informace stran, které mají největší šanci se do sněmovny „dostat“. Jedná se o ANO, ČSSD, Koalice SPOLU, Piráti se Starosty a nakonec SPD. Co na nás chystají?

Aktuální volební program se zdá být přežitkem

Předpokládal jsem, že najdu na webových stránkách volební program každého kandidujícího uskupení a najdu zde představy stran o podobě daní a bytové politice. Vypadá to však, že si s jeho vypracováním až tak vrásky strany nedělají nebo na jeho vypracování nespěchají. Tak jako tak, pravděpodobnost, že by se volebním programem strany řídily, není podle dosavadních zkušeností vysoká, tedy proč něco vytvářet…. Volební program pro tyto parlamentní volby má jen Koalice SPOLU a Piráti se Starosty. Pak je potřeba přiznat snahu SPD, která představila relativně nový program strany Rodina na 1. místě.  Zato ČSSD má nejnovější program z roku 2017, zato je nazván jako „dlouhodobý“, což vzhledem k datu, kdy byl vytvořen naplňuje. Podobně je na tom i ANO, který má poslední volební program z roku 2017 pro parlamentní volby.

Mladí, staří a rodiny na prvním místě

Když se začtu do textů, dá se říci, že jsou si celou řadou myšlenek velmi podobné ne-li stejné. Opakují se fráze typu „zajistíme zvýhodněné hypotéky na první bydlení“, „umožníme mladým rodinám získat přiměřené bydlení“, „vytvoříme základy pro obnovení výstavby levných bytů dostupných i pro občany s nižšími příjmy“ , „zásadní je dostupnost a udržitelnost bydlení pro mladé lidi a seniory“ nebo „podpoříme obnovení podpory družstevního bydlení a výstavbu obecních bytů pro seniory. To je dobrý start pro mladé a jistota pro starší“ a tak podobně. Tyto krásné myšlenky mají všechny strany, které jsou poslední 4 roky zastoupeny ve sněmovně, a stav na trhu bydlení je takový jaký je, tedy je otázkou, kde se stala chyba?

Jak se strany staví k daním z nemovitosti?

Budou se daně zvyšovat nebo snižovat? Nejprve bych chtěl zmínit, že Česká republika má výjimečně nízké zdanění nemovitostí v porovnání s vyspělými státy. Ať už je to minimální daň z nemovitosti, nebo osvobozovací lhůta od daně z příjmu při prodeji nemovitosti, uplatňování skutečných výdajů při pronájmu nebo neexistující daň z převodu, to jsou daňové výhody, které občané jiných stát nemají. A jak se na budoucí daně z nemovitostí dívají jednotlivé strany ve svých programech? Specifické informace jsou obsaženy jen v materiálech Koalice SPOLU a Pirátů se Starosty, další strany program nemají. Koalice SPOLU jde směrem ještě k dalšímu snižování daní. Jedním z programových bodů je snížení DPH u výstavby či rekonstrukce standardních bytů z 15 % na 10 %. Druhou daňovou výhodou by mělo být „zkrácení lhůty pro uplatnění daně z příjmu při prodeji nemovitosti do pěti let“, bohužel však nevím, co tímto je myšleno a ani po konzultaci s daňovým poradcem jsme nepřišli na význam této věty. Jedině nás napadlo, že se jedná o zkrácení lhůty pro osvobození od daně z příjmu na 5 let, nyní je 10 let. Další daňové věci v souvislosti s nemovitosti Koalice neřešila. Zato Piráti se Starosty mají zálusk na vyšší zdanění. Tvrdě prosazují zvýšení daně z nemovitosti u komerčních nemovitostí, tedy majitelé logistických center, kanceláří a hotelů možná budou muset hlouběji sáhnout do kapsy. Na internetu se objevila zpráva, že chtějí i zdanit vlastnění standardních nemovitostí pro bydlení, to by si sice přáli někteří Piráti, ale není to oficiální program a tabulka s přehledem daní z nemovitosti podle Pirátů který proběhl internetem byl jen tzv. HOAX. V případě vlády Pirátů se Starosty může hrozit také zrušení osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti, protože dle názoru tohoto uskupení není dlouhodobě udržitelné, aby kapitálové příjmy nebyly zdaněny. Tak uvidíme, co nám přinesou následující roky.

Foto: ©Martinns, Getty Images Signature via Canva.com