Proklínaný fenomén Airbnb. Už mu v Praze zvoní umíráček?

Daniel Kotula Žít Prahu Airbnb

Zatímco jedni ubytování prostřednictvím Airbnb vychvalují, druzí jej proklínají. Jak vlastně tento fenomén vznikl, kdo na něm vydělává a proč má i v Praze tolik odpůrců? Na to jsme se zaměřili v dalším díle našeho seriálu Žít Prahu.

Na začátku byla snaha rychle přijít k penězům a poskytnout levné a neformální ubytování. Během pár let se z Airbnb stala obří konkurence pro hotely a velký otazník pro finanční a další úřady. Navzdory snaze Airbnb regulovat (a někde dokonce i zakázat) je jasné, že tento fenomén nejspíš jen tak nezmizí.

Začalo to matrací…

Jak vlastně Airbnb vzniklo? V říjnu roku 2007 přemýšleli dva mladí designéři a spolubydlící Brian Chesky a Joe Gebbia, jak sehnat peníze na nájem bytu, ve kterém bydleli. A protože ve městě zrovna probíhala velká konference a hotely byly přeplněné, napadlo je umístit do obýváku nafukovací matraci a nabídnout ji k pronájmu. Během pár dní byli bohatší o 1000 dolarů a v hlavách se jim začala rodit myšlenka na zúročení nápadu. V únoru 2008 přibrali do party Nathana Blecharczyka, vytvořili webovou stránku AirBed & Breakfast a začali nabízet krátký pronájem u sebe v bytě lidem, kteří si nemohli dovolit pokoj na hotelu. Airbnb bylo na světě.

Původní myšlenka byla tedy jednoduchá – lidé by neformálně pronajímali postel nebo pokoj u sebe v domácnosti a získali by přivýdělek, který by využili například na splácení hypotéky. Navíc by jako hostitelé poznali zajímavé lidi a pomohli těm, kteří z nějakého důvodu nechtěli využít „oficiální“ ubytovací zařízení.

Výnosný byznys

Airbnb hotel Žít Prahu

Zatímco hotely mají pro své podnikání jasná pravidla, na Airbnb nebyly úřady připravené. Stalo se tak lukrativním byznysem bez odvádění daní a bez potřebných povolení. | Foto: RK Kotula

Ačkoli je idea Airbnb sympatická a velmi rychle našla tisíce příznivců, její převedení do praxe už tak idylické nebylo. Záhy se totiž proměnila ve velmi lukrativní byznys. Namísto pronajaté postele či místnosti v domácnosti hostitele začali někteří pronajímat celé byty a Airbnb pojali jako příležitost k podnikání. Vzhledem k tomu, že legislativa takový typ podnikání neznala, „hostitelé“ neodváděli daně a neřešili ani povolení, která potřebují hoteliéři.

Ostatně právě provozovatelé ubytovacích zařízení byli první, kteří začali poukazovat na skutečnost, že pokud by takto postupovali oni, okamžitě by dostali zákaz činnosti a vysokou pokutu. Kromě danění příjmů z ubytování je totiž potřeba také kolaudace prostoru pro tento účel a soulad s územním plánem obce, který určuje možnost užívání staveb. A tím problémy Airbnb teprve začaly…

Airbnb jako velká párty

Airbnb Žít Prahu

Zatímco původně měly být v rámci Airbnb pronajímány postele a pokoje, dnes jsou k dispozici celé byty – k malé radosti úřadů i obyvatel domů, kde se Airbnb byty nacházejí. | Foto: RK Kotula

Také v Praze se ubytování prostřednictvím Airbnb velmi rychle rozšířilo. Vidiny vysokého a rychlého výdělku se chytla řada zdejších obyvatel. Ostatně na začátku roku 2020 bylo možné najít asi 6 tisíc nabídek bytů k dlouhodobému pronájmu, zatímco na Airbnb bylo nabízeno okolo 13 tisíc bytů. Je tedy jasné, že do Airbnb se propadly i byty, jež by jejich majitelé normálně pronajímali, což ještě zhoršilo dostupnost bydlení v našem hlavním městě.

Dalším problémem bylo chování některých turistů, kteří Airbnb využívali. Praha se totiž stala oblíbeným místem pro skupiny převážně mladých lidí, kteří do metropole přijížděli za jediným účelem – pořádně si užít. V pronajímaných bytech tak probíhaly divoké večírky, docházelo ke znečišťování společných prostor, konfliktům s obyvateli domů… Bydlet ve stejném domě, kde se pronajímá byt v rámci Airbnb, se kvůli tomu stalo v mnoha případech noční můrou.

V hledáčku úřadů

Na Airbnb si „došláply“ také příslušné úřady. Prvním z nich byl ten finanční, který vyjasnil, jakým způsobem mají být zdaněny příjmy z Airbnb, a zároveň zavedl systém, díky kterému získal kontakty na „hostitele“ a začal jim vyměřovat nedoplatky na daních.

Také stavební úřad se k Airbnb vyjádřil, když stanovil, že k provozování krátkodobého ubytování je potřeba získat odpovídající kolaudaci podle stavebních předpisů, obdobně jako by ji musely získat pro tuto činnost hotely nebo penziony.

Nová poslanecká sněmovna se na Airbnb také chystá – bude totiž projednávat zákon určující maximální dobu takového pronajímání bytu během jednoho roku. Mluví se o tom, že krátkodobě pronajímat byt turistům by bylo možné pouze 30 dní v roce. Konečná podoba zákona zatím ale není jasná. Mimochodem, Česká republika by nebyla zdaleka první zemí, která Airbnb reguluje. Podobná omezení platí v řadě evropských metropolí.

A jaký názor máte na Airbnb vy? Podívejte se na naše video a dejte nám vědět do komentářů pod ním!

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video