Proč stoupají ceny nemovitostí?

Proč stoupají ceny nemovitostí

Před dvaceti lety jsme mohli koupit byt v Praze sotva za třetinu dnešní ceny. V tu dobu byly byty tak levné.  Proč jsme jich sakra nenakoupili hned několik? Dnes bychom byli boháči…. To jsou časté naše myšlenky a témata rozhovorů.

Více bytů jsme nenakoupili, protože byly i před dvaceti lety podobně drahé jako jsou dnes. Byly drahé vzhledem k tu dobu běžným platům a vzhledem k běžné cenové úrovni (kolik stálo máslo před dvaceti lety?). 

Ceny všeho nezbytného soustavně rostou, protože hodnota koruny se snižuje. Nejde se tedy dívat na ceny před dvaceti lety dnešní optikou. Důvodem růstu cen je stále více peněz v ekonomice. Tyto peníze vznikají půjčkami. Půjčují si vlády, podniky i občané a vzniká inflace.

Ceny rostou alespoň tak rychle jako inflace jen u nezbytných věcí. Jako je např. máslo. Do této kategorie nezbytných spadají i nemovitosti ve správných lokalitách. Tématiku správné lokality probírám v tomto článku a definuji zde také špatnou a rizikovou lokalitu. Investované peníze zajistí vždy proti inflaci pouze nemovitost ve správné lokalitě, v ostatních lokalitách tento účel nemusí splnit.

Mohli bychom si tedy říci: je jedno kdy nemovitost kupuji, pokud je ve správné lokalitě. Vždy mě bude připadat drahá a musím se s tím smířit. Koupím ji tedy rovnou teď a nebudu vyčkávat.

Existují však období, kdy jsou nemovitosti levnějšíkdy dražší a samozřejmě, vyplatí se do toho „praštit“ v době levnějších nemovitostí. Nemovitosti jsou levnější v ekonomické recesi (více o cyklech v tomto článku). Lidé jsou v tu dobu nadmíru negativní, nechtějí se vydávat z peněz nebo si brát hypotéky a to tlačí ceny nemovitostí pod jejich přirozenou hodnotu. Pokud půjdeme s davem, také nebudeme chtít kupovat. Pokud však budeme inteligentní, nakoupíme co nejvíce nemovitostí, protože budeme vědět, že zas přijdou lepší doby. Za dobu recese vlády a centrální banky napumpují do ekonomiky tolik peněz, že se s naprostou jistotou zvýší inflace, jakmile se ekonomika rozjede a i naše nemovitosti narostou zásadně na ceně.

Lidé však mohou být analogicky také nadmíru pozitivní, nemovitosti mohou přeceňovat a kupovat vše jak o závod a za jakoukoliv cenu. V tu dobu je inteligentní se spíše držet zpátky, protože taková euforie nemůže skončit jinak než vystřízlivěním, nic neroste do nebe neustále, čas od času přichází korekce.

Uzavřít tento článek chci následující myšlenkou. Ceny nemovitostí dlouhodobě rostou, ve výsledku by nám mohlo být jedno, kdy nakupujeme. Načasování můžeme nechat těm, kteří rádi spekulují. Avšak je potřeba dodat, že bychom si při nákupu měli být jistí dvěma věcmi. Zaprvé, že nemovitost je ve správné lokalitě. Zadruhé, že nemovitost budeme schopni udržet (myšleno splácet) skutečně dlouhodobě a to i přes zhoršení našich soukromých financí, ty se totiž zhorší zpravidla v ekonomické recesi a v tu dobu je celkem jisté, že nemovitost bychom prodali jen za nižší cenu než jsme ji koupili a prodělali tak nemalé peníze.

Pokud vás zajímá téma stoupajících cen nemovitostí více do detailu, můžete shlédnout záznam z webináře na toto téma.

Foto: ©AndreyPopov, Getty Images via Canva.com