Jaký byl realitní trh v roce 2020 a výhled na rok 2021

Realitní trh v roce 2020

Rok 2020 v pár slovech: Realitní trh na podpoře,  pokračování skromné nabídky nemovitostí, silné chuti kupovat a trendy způsobené covidem. Pojďme krok za krokem.

Steroidy bez kterých by realitní trh možná vypadal jinak

Odehrálo se několik věcí, které zásadně ovlivnilo atraktivitu koupě nemovitosti. Jedná se o:

  • Zrušení daně z nabytí nemovitosti a tím i snížení pořizovací ceny nemovitosti o 4%.
  • Prodloužení lhůty pro osvobození od daně z příjmů při prodeji nemovitosti z 5 let na 10 let. Poslední možností pro zachování krátké lhůty bylo koupit v roce 2020 a mnozí kupující proto s pořízením spěchali.
  • Strach ze znehodnocení peněz. Rotačky všech centrálních bank na světě jedou na 150 procent a lidé s hotovostí se bojí vysoké inflace. Nemovitosti jsou brány jako bezpečná investice a zvedla se silná poptávka po jejich koupi právě za účelem zajištění.
  • Úroková míra hypoték opět zamířila do svých minim. Tak jak centrální banky snižují úroky, aby se co nejvíce peněz napumovalo do ekonomiky, tak i úroky hypoték mohou jít dolů. Levné půjčky pobízí zájemce o koupi, aby svoje rozhodnutí urychlili. Jen doplňuji, že ČNB zrušila také limity pro příjmy žadatelů o půjčku DTI a DSTI.
  • Zavedení vládního programu Antivirus, díky kterému se neprojevila přirozená míra nezaměstnanosti odpovídající ekonomické situaci. Právě nezaměstnanost zásadně snižuje poptávku po nemovitostech, v takové době nerostou mzdy, lidé se bojí o práci, nevydávají se z peněz nebo nechtějí riskovat s hypotékou.

Pravděpodobně díky všem těmto podporám realitní trh zažil další nárůst cen nemovitostí a navázal tak minulé roky. 

Realitní trh v číslech byl prodloužením předchozího vývoje

V tabulce níže uvádím data z realitního trhu od roku 2016. Jedná se o počet převodů na katastru nemovitostí, objem a množství nových hypoték.

Je zřejmé, že počty prodejů soustavně rok od roku klesají. Co je důvodem? Lidé chtějí nakupovat, tedy jediný problém je, že nemají co kupovat. To hned pozná každý, kdo si chce nemovitost koupit, není pořádně co. Lidé drží nemovitosti a neprodávají a developeři staví pomalu. Slábnoucí nabídka nemovitostí je vidět i podle statistiky portálu Sreality.cz, v listopadu 2020 bylo zde průměrně 77 324 inzerátů a v listopadu 2019 to bylo 85 046 inzerátů.

Zajímavý je také údaj o průměrné výši hypotéky. Za mě je 2,7 milionu ukázka toho, že Češi jsou velmi konzervativní co se týče zadlužení. Splátka takové hypotéky při splatnosti 30 let je cca 10tis. Kč a to je při průměrných příjmech domácnosti jednoduše zvládnutelný náklad na bydlení.

Město hraje o svoji budoucnost

Práce z domova se stává trvalou pro mnoho profesí. Ve městě v dobách vládních opatření není příliš mnoho zábavy a zajímavostí, nehledě na ruch, smog a přelidněnost. Sociální kontakt je dnes běžné udržovat na dálku přes celou řadu aplikací. Ceny nemovitostí ve městě jsou našponované a minimálně v Praze jsou dostupné jen pro pár horních procent populace. To je kombinace, která vede zejména rodiny k zamyšlení a nakonec i k rozhodnutí město nadobro opustit. Proto je nyní tak obrovská poptávka po pozemcích a rodinných domech mimo větší města. Rok 2020 je v tomto přelomový a pravděpodobně nastartoval dlouhodobější trend. Je otázka, jak se s tím města vyrovnají, bude to znamenat celou řadu změn.  Více o aktuálních trendech v Praze píši zde.

Vývoj v roce 2021 nebude překotný (pokud se nestane něco co teď netušíme) 

Většina steroidů, které pomohli realitnímu trhu v uplynulém roce již nebude mít svůj efekt a současně je pravděpodobné, že se začne projevovat skutečná nezaměstnanost, proto můžeme očekávat snížení poptávky po nemovitostech, ne však po všech typech. Pozemky a rodinné domy mimo město budou i nadále žádané, protože jsou ještě pořád levné vzhledem k cenám nemovitostí ve městě.  Kupující se zatím nemohou těšit na nějaké zásadnější snížení cen nemovitostí, bude se však již snadněji o ceně vyjednávat. Nabídka totiž bude nadále velmi malá a pokud bude růst, bude to postupně rok za rokem, nikoliv skokově. Rok 2021 se stane rokem, kdy se poptávka a nabídka alespoň trošku začne vyrovnávat.

Dne 6. 1. 2021 proběhl webinář na toto téma, kde jsem také odpovídal na vaše dotazy. Záznam najdete níže.

Foto: Canva