Loňský rok byl pro trh s nemovitostmi bouřlivý a ten letošní podle všeho také mnoho klidu nepřinese. Válka na Ukrajině totiž bude mít dopad i na český realitní trh. Co můžeme kvůli ruské agresi očekávat?
Válka na Ukrajině ovlivní tři hlavní oblasti trhu s nemovitostmi – prodej bytů, pronájem bytů i hypotéky. Odpověď na otázku, co konkrétně ruská okupace přinese, jsme se snažili najít v dalším díle seriálu Žít Prahu.
Přibližně 21 % domácností v České republice žije v nájemním bydlení. Nájemní byty však v poslední době mizí jako pára nad hrncem. Na český trh s nemovitostmi navíc nyní vstupují i další faktory, jako je příchod lidí prchajících před válkou. Ti potřebují někde bydlet, což vytváří tlak zejména na trh s nájemním bydlením.
Někteří pronajímatelé se rozhodli poskytnout byty ukrajinským uprchlíkům. A těchto bytů může být nyní na trhu nedostatek. Snížená nabídka také znamená růst cen nájmů. Pokud jste pronajímatelem, současná situace vám hraje do karet. Nájemníci si ale budou muset připravit více peněz a smířit se s obtížnějším hledáním.
U bytů na prodej je situace pestřejší. Některé byty se prodávají rychleji než dříve a za více peněz. Na druhou stranu prodej některých bytů začíná váznout. V současné situaci záleží na tom, zda jsou nemovitosti atraktivní pro kupující, kteří mají hotovost, nebo zda se jedná o nemovitosti, které si lidé kupovali na hypotéku.
Malé byty kdekoli v Praze nyní skupují především lidé s hotovostí. Ti se totiž bojí znehodnocení peněz ještě více než v pandemických dnech. Ke strachu přispěl i rychlý pád Sberbank, kvůli kterému si bohatí lidé uvědomili, že mít peníze v bance není bezpečné. Tato situace se týká obvykle bytů do 50 m2. Ty se na trhu dlouho neohřejí a jejich cena letos mírně vzrostla.
V menší míře se za hotovost kupují i větší byty. V tomto případě se však musí jednat o byt v lukrativní lokalitě. Zájemci o takový byt dlouho čekají, a i když je cena takového bytu často vyšší než 15 milionů korun, nenechají si takovou příležitost ujít, rozhodnou se pro koupi okamžitě a jsou ochotni zaplatit vysokou cenu.
Zcela jiná situace je u bytů 3+1 na sídlištích. Většina rodin, které si tyto byty pořídily, spoléhala na hypotéku, což může být v dnešní době problematické. Hypotéka je závazek na desítky let. Současná situace, kdy na Ukrajinu útočí ruská vojska, je nepředvídatelná, a to jak z hlediska bezpečnosti, tak z hlediska zajištění příjmů. Zájemce však od hypotéky odrazují i další důležité faktory.
Prvním z nich jsou zásadní změny v podmínkách poskytování hypotečních úvěrů, kterým jsme se věnovali v díle Hypotéka 2022: Budou si moct letos koupit byt v Praze jen milionáři?. Druhým faktorem je silná inflace, která se v souvislosti s válkou na Ukrajině pravděpodobně ještě zvýší, a bohužel v porovnání s ní i velmi mírný růst mezd. Právě proto lze očekávat, že prodej tohoto typu bytů bude v letošním roce obtížnější než v předchozích letech.
Více se dozvíte na našem videu: