Bydlení v Praze? Smysl má jen pro bohaté

Bydlení v Praze

Tento týden jsem měl zajímavý rozhovor s kupujícím jednoho bytu z naší nabídky. Je to byt 3+kk ve Strašnicích, ve velmi dobrém stavu, má 71m2 a stojí něco málo přes 7 milionů korun. Kupující je poměrně mladý člověk, pracující v IT a velmi nadprůměrně vydělávající. Pochází z pohraničí a do Prahy se dostal studiem vysoké školy.

Rozhovor byl na téma porovnání realitního trhu v Praze a v pohraničí s průměrnými příjmy na obou místech. Přepočítali jsme si, kolik platů je potřeba na byt 3+kk v panelovém domě.

V pohraničním regionu, ze kterého klient pochází, je běžné vydělávat 30.000,- Kč čistého měsíčně, pokud pracujete jako dělník v jedné z tzv. montoven pro zahraniční společnost, což odpovídá mediánové čisté mzdě v České republice. Práci na takovém místě není vůbec problém najít, poptávka po pracovnících je zde velmi vysoká. V Praze je mediánová čistá mzda o něco větší, je to kolem 35.000,- Kč, a je dost pravděpodobné, že takovou mzdu dostávají pracovníci s podobnou prací.

Byt 3+kk v panelovém domě si v daném regionu koupíte za 1,2 mil. Kč ve stavu před rekonstrukcí. V Praze si koupíte stejný byt za minimálně 5,6 mil. Kč. Nyní si spočteme, kolik platů je potřeba, abyste si takový byt koupili.

V regionu vám stačí na byt pracovat 3,5 roku, v Praze na identický byt potřebujete pracovat 13,5 roku.

A téma diskuse s klientem bylo: Má smysl bydlet v Praze, pokud máte takovou kvalifikaci, že se platově nikdy nedostanete výše, než je mediánový plat? Nebude se v takovém případě mnohem jednodušeji žít v regionu?

Odpověď zní jednoznačně ano. Pokud nevyděláváte hodně, život v Praze postrádá smysl a mnohem jednodušší by byl život v regionu. Praha se stala kvůli cenám nemovitostí lokalitou jen pro ambiciózní a velmi slušně vydělávající lidi.

Proč se tomu tak stalo je téma na jiný článek.

Foto: ©Yasonya, Getty Images Pro via Canva.com